דלג לתוכן
הרכבת פאזלים: יתרונות מפתיעים לילדים ומבוגרים | תחביבן

הרכבת פאזלים: יתרונות מפתיעים לילדים ומבוגרים

מפתחים את היצירתיות, משפרים את הזיכרון, ומספקים זמן איכותי בחברה: חוץ מזה שמדובר בפעילות כיפית ונעימה, להרכבת פאזלים יש לא מעט יתרונות מפתיעים שיכולים להשפיע על ילדים ומבוגרים כאחד. אז בין שאתם מכורים לתחביב הזה ובין שאתם מתכננים לפתח אותו יותר – קבלו כמה מנפלאות הפאזל, ובתור בונוס, קבלו עוד שני סוגי פאזלים שאתם חייבים להכיר. בואו נתחיל!

פאזל מיוחד

"להרכיב פאזל - לראות את התמונה השלמה"

נפלאות הפאזל

להרכבת פאזלים, מכל הסוגים, יש לא מעט יתרונות שניתן ליהנות מהם בקלות – וכדי לעשות זאת פשוט תצטרכו למצוא פאזל שתאהבו ויאתגר אתכם!

מפעיל את הראש

נתחיל באחד היתרונות המובהקים של הרכבת פאזל, אצל ילדים אבל גם אצל מבוגרים. הרכבת פאזלים פשוט מפעילה לנו את המוח – היא מפעילה את הצד הימני של המוח, האחראי על יצירתיות והחשיבה האינטואיטיבית, וגם את הצד השמאלי – שהוא הצד האובייקטיבי וההגיוני. אז כשאנחנו מרכיבים פאזל שני החלקים האלה עובדים יחד, ובכך מגדילים את התפקוד הקוגניטיבי.

בקרב ילדים הם מועילים לפיתוח הריכוז והתפיסה, ובקרב אנשים מבוגרים פעילות מוחית, כמו בהרכבת פאזלים, עשויה לעכב מחלות כמו אלצהיימר ודמנציה, או להפחית את הנזק לתאי המוח בזמן מחלת אלצהיימר פעילה.

הרכבת פאזל

משפר את הזיכרון

בואו נמשיך עם ההיבט הקוגניטיבי והחשוב. הרכבת פאזלים דורשת מאיתנו לזכור צורות וצבעים, כדי להרכיב את התמונה שאמורה להתקבל בסוף. על כן, מדובר בדרך נהדרת לשפר את הזיכרון לטווח הקצר, גם בילדים וגם במבוגרים. ההסבר לשיפור הזיכרון בהרכבה נובע מכך שהיא מסייעת בשימור קשרים קיימים בין תאי מוח, וגם מייצרת חדשים כאלה.

משפר את מצב הרוח

חוץ מזה שמדובר באימון נהדר למוח שלנו, פאזלים יכולים גם להוריד את רמות הלחץ ופשוט לשפר את מצב הרוח שלנו, לא פחות מצביעה להרגעה. בזמן מלאכת ההרכבה, הייצור של הדופמין גדל. דופמין הוא למעשה הורמון ומוליך עצבי אשר משפיע בין השאר על ויסות מצב הרוח ותחושת האופטימיות שלנו, והוא גם משפיע על יכולות הלמידה, הריכוז והזיכרון. אז איך זה קורה בדיוק בזמן ההרכבה? כשאנחנו מצליחים לחבר חלק במקום הנכון, זה מעודד אותנו להמשיך ומאתגר אותנו.

חלקי פאזל מיוחד

פעילות חברתית

נכון שלהרכיב פאזל לבד יכול להיות כיף בהחלט, אבל להרכיב יחד, עם חברים או משפחה למשל, יכול להיות כיף כפליים! מדובר בפעילות חברתית למדי, ובמהלכה צריך לשתף לא פעם פעולה ולתכנן יחד את בניית הפאזל. בסוף, כשיש תוצר מוגמר, זה כיף ליהנות מתחושת הסיפוק המשותפת עם השותף, השותפה או כל החבורה.

תשומת לב

הרכבת פאזל יכולה לסייע לכם לחדד את תשומת הלב שלכם לפרטים הקטנים, וזאת משום שזה מאלץ אתכם לאמן את העיניים למצוא את ההבדלים הקטנים בצבעים ובצורות שייצרו את התוצר הסופי.

פאזלים מיוחדים – לתפוס את הצבע והצורה

חוץ מהפאזלים ה"רגילים" (אבל המעולים, אין ספק) אצלנו בתחביבן תמצאו ערכות פאזלים מיוחדים, ששונים מהפאזלים המורכבים מהחלקים המוכרים. בפאזלים מיוחדים החלקים עצמם מגיעים בצורות מיוחדות ויוצאות דופן, כאשר כל אחד מהם שונה מהחלק השני. כל החלקים האלה מרכיבים בסופו של דבר תמונה יפהפייה וצבעונית, שמציגה לכם ציור קסום. שימו לב שבקטגוריית פאזלים מיוחדים באתר (כולם של המותג המוביל DaVICI) יש לכם כמה קולקציות וסדרות שונות, שכל אחת מהן מציגה נושא מיוחד בפני עצמו.

אין ספק שמדובר בפאזלים מאתגרים בצורה יוצאת דופן, וזאת משום שיש צורך לזהות את החלקים המתאימים לפי הצורה הייחודית שלהם, שלא ברורה באופן מיידי, לפני ניסוי וטעייה. משום שהפאזלים האלו מאתגרים יותר מהפאזלים הקלאסיים, רובם מתאימים בעיקר לגיל 14+. וכמובן שמתאימים לכל מי שמעוניין בשעות ארוכות של ריכוז, הנאה ומחשבה.

חלקי פאזל מיוחד

פאזלים תלת ממד

כשאומרים "פאזל" רוב האנשים יחשבו ישר על אותו הפאזל שמרכיבים ויוצר לנו תמונה מישורית. כפי שכבר אמרנו, אין ספק שמדובר בפעילות החשובה למוח וליכולות היצירתיות שלנו, אבל כשאנחנו מדברים על פאזלים תלת ממד אנחנו מדברים על משהו אחר לגמרי. כאן אתם נדרשים לחשיבה תלת ממדית, ולמעשה בונים דגם בכמה מישורים.

הפאזלים התלת ממדיים המיוחדים, שתמצאו אותם כמובן גם אצלנו בתחביבן, למעשה מגיעים עם חלקים מעץ ועם הוראות להרכבה. חלק מהפאזלים הללו דוממים ואחרים אינטראקטיביים. נזכיר שקיימים גם פאזלים לצביעה, שחוץ מהרכבה תוכלו ליהנות מעוד זמן יצירתי של צביעת הדגם שיצרתם.

פאזל תלת מימד אופנוע

לסיכום

אין ספק שבפאזלים יש לא מעט יתרונות מפתיעים, לילדים וכמובן גם למבוגרים, שכדאי לכם לנצל בהחלט! בין שאתם סקרנים לנסות את הפאזלים המיוחדים שלנו או הפאזלים התלת ממדיים, ובין שאתם מעוניינים להרכיב פאזל קלאסי (או בכלל להעניק פאזל במתנה ליקיריכם...) – אין ספק שמדובר בזמן איכות יצירתי וכיפי.

בהצלחה והרכבה נעימה!

לפוסט הקודם איך לפתח יצירתיות? המדריך המלא!
לפוסט הבא אריגה לילדים: לתת לילדיכם יצירה ואימון במוטוריקה עדינה

הגב

התגובות צריכות לעבור אישור לפני שיופיעו כאן

* שדה נדרש